top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLenka Bartáková

Chcete ušetřit? Cestujte na vlastní pěst!

Aktualizováno: 15. 9. 2021


Přemýšlíte, zda je finančně výhodnější cestovat s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst? Sepsala jsem pro vás své vlastní osvědčené 4 důvody, proč já cestuji bez cestovky. Na závěr vám ukážu finanční rozdíl mezi nabídkou cestovky a mým sestavením letošní dovolené na jihu Kypru. Takže hned na začátek - pokud milujete cestování a chcete ušetřit, cestujte na vlastní pěst! Já vím, lehce se to říká, ale hůře dělá… :-)


Jak jsem objevila kouzlo cestování na vlastní pěst


Udělala jsem si sondu do své cestovatelské minulosti a uvědomila jsem si, co mě přivedlo k cestování bez cestovky.


Byla to brigáda na letišti, díky které jsem získala přístup k zaměstnaneckým letenkám. Když nad tím zpětně přemýšlím, je celkem vtipné, že moje první cesta bez cestovky vedla do Dubaje na ZAMĚSTNANECKOU LETENKU. Možná vám na tom nepřijde nic divného, ale zaměstnanecká letenka je úplně něco jiného než letenka klasická.


Kdybych si tenkrát pro svou první cestu bez cestovky zvolila normální, plně placenou letenku, ušetřila bych si tím poměrně hodně nervů.


Jednoduše řečeno - na zaměstnaneckou letenku letíte, jen když je místo v letadle.


Pokud letíte z Prahy do Dubaje a letadlo je plné, tak se nic neděje. Prostě se otočíte a jdete domů. Když se Vám to ale stane na cestě z Dubaje do Prahy, můžete se tak maximálně otočit, jít zpět do hotelu a modlit se, aby další let měl alespoň nějaké volné místo, a vy tak mohli odletět domů...


No, tenkrát jsem tu Dubaj zvládla, ale na podruhé to bylo horší.Vraťme se ale k cestování na vlastní pěst. Dnes Vám napíšu 4 důvody, proč cestovat bez cestovky + vám ukážu finanční rozdíl naší poslední dovolené.4 důvody, proč cestovat na vlastní pěst


1. Jste pánem svého času


Harmonogram a všechny výlety si tvoříte vy. Ráno se probudíte a nechce se vám dělat nic, jen ležet na pláži a relaxovat? Relaxujte, na výlet můžete jet druhý den. Mně osobně na dovolené vadí, když mi někdo říká, v kolik a kde mám být. Když jedete bez CK, je jen na vás, jak dlouho budete tam, kde chcete být.


2. Jste absolutně nezávislí


Další mou zkušeností je, že pokud se ubytujete v hotelu, kde se vám nelíbí, sbalíte se,

a druhý den jste v hotelu jiném. My to děláme tak, že si zamluvíme ubytování jen na

1–2 dny, a když je vše v pořádku, ubytování si prodloužíme.


3. Více dobrodružství


Když jedete na vlastní pěst, zažijete mnohem více dobrodružství. Musíte se

ptát na cestu, smlouvat, poznáváte místní, vše si musíte zařídit – to jsou zážitky, které k tomu patří. Když se ztratíte, jste tam jen vy, nemáte po ruce delegáta, který by vám pomohl.


4. Je to levnější


Skoro vždy je to levnější. Pokud tedy nenarazíte na nějaký ultra super last minute do Egypta na 14 dní s all inclusive za 8 000 Kč. V tomto směru si nejsem jistá, zda by se vám podařilo sehnat levné letenky, ubytování apod., aby vás to na vlastní pěst vyšlo levněji.


Ale moje zkušenost je taková, že zatím všechny naše dovolené byly levnější než kdybychom jeli s cestovkou.


 

Jako příklad uvádím letošní říjnovou dovolenou na Kypru v městečku Ayia Napa. Cestovní kanceláři jsem poslala své požadavky a po obdržení nabídky bylo jasné, že jedeme opět na vlastní pěst.Mé požadavky:

  • týdenní dovolená v Ayia Napa pro dva dospělé a dítě do 2 let

  • ubytování se snídaníNabídka cestovní kanceláře:

  • nejlevnější týdenní ubytování v průměrném 3* hotelu se snídaní pro jednu dospělou osobu 24 000 Kč

  • dítě do dvou let 2 000 Kč

SUMMA SUMMARUM - STÁLO BY NÁS TO 50 000 Kč + je potřeba si k tomu připočítat další náklady na stravování po zbytek dne, dopravu, zábavu,...Moje dovolená na vlastní pěst:

  • zpáteční letenky z Prahy pro 2 dospělé a dítě dvou let 14 802 Kč (cena letenek může připadat někomu vysoká. Kdybych dlouho neotálela s rezervací, byly by ještě o cca 3 000 Kč levnější)

  • poplatek 1 300 Kč za jedno odbavené zavazadlo

  • ubytování v Napa Prince Hotel Apts za 7 000 Kč na týden pro všechny dohromady

  • snídaně v hotelu Senator (7,50 EUR za dospělého, dítě bylo zdarma) = 15 EUR denně za snídani. Na snídani jsme byli 6x = cca 2 340 Kč

  • 2x 50 EUR letištní transfer taxíkem z/na letiště v Larnace = cca 2 600 Kč

SUMMA SUMMARUM - STÁLO NÁS TO 28 042 Kč + je potřeba si k tomu připočítat další náklady na stravování po zbytek dne, dopravu, zábavu,...Vidíte ten obrovský rozdíl? Jen díky tomu, že jsme do Ayia Napa jeli na vlastní pěst, hned v začátku jsme ušetřili 21 958 Kč, což není zrovna málo peněz, že? :-)Než vyrazíte na dovolenou, vždy si porovnejte nabídku cestovních kanceláří s výpočtem dovolené na vlastní pěst!


Poté se snáze rozhodnete, co je finančně výhodnější. Ayia Napa nebyla jediným místem, kde jsme ušetřili. Poměrně hodně peněz jsme ušetřili i na Srí Lance, v Dubaji, Paříži,...

Tak co, vyrazíte i vy příště na vlastní pěst?


226 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page