top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLenka Bartáková

Jak jsme byli na Srí Lance o 50 dolarů lehčí

Aktualizováno: 21. 7. 2021Sigiriya (Lví skála)

V roce 2015 jsme se s našima rozhodli, že poletíme na Srí Lanku. No, abych byla upřímná, já rozhodla kam pojedeme a naši souhlasili.


Naplánovala jsem naši 16denní dovolenou na Srí Lance od prvního do posledního dne. Plán byl takový, že první polovinu dovolené cestujeme a druhou polovinu se válíme na pláži. Ještě, že jsem to nenaplánovala obráceně, to bychom se někteří sotva doplazili do letadla, že jo tati.

Historie Lví skály

Teď ale k té Sigiriyi. V sinhálštině tento název znamená Lví skála a je vysoká cca 200 metrů. Na vrcholu této skály nechal v 5. století vybudovat král Kashyapa komplexní systém paláců, vodních nádrží a opevnění. Dole pod skálou nechal vybudovat rozsáhlé zahrady.


To vše proto, aby se zde ukryl před svým bratrem, který se mu chtěl pomstít. Kashyapa totiž nechal zaživa zazdít svého otce a pokusil se zavraždit i svého bratra, aby se dostal na královský trůn.


Lví skála ho ale neochránila. Dodnes se spekuluje, co se tenkrát stalo. Při bitvě se prý slon krále Kashyapa splašil a dal se na útěk. Zbytek jeho vojska si myslelo, že utíká z bitvy a proto se i oni dali na útěk. Kashyapa nakonec spáchal sebevraždu, než aby padl do zajetí svého bratra.


Lví skála dnes


Jakmile dorazíte do areálu, nejdříve projdete zahradami. Určitě si tuto rovinku vychutnejte, protože hned poté vás čeká krásných 1860 schodů. K tomu si přičtěte vedro, vysokou vlhkost a jistě už tušíte, že se suchým tričkem nahoru nedorazíte :-). Doporučuji na tento výlet pohodlný oděv i pevnou obuv, ale jak vidíte na fotce, já to zvládla i v žabkách.V zahradách

Pokud se chystáte navštívit Sigiriyu, doporučuji vyrazit hned ráno, kdy ještě není takové vedro a není zde tolik turistů. My dorazili v 8 hodin ráno a když jsme o dvě hodiny později stáli dole v zahradách, dav turistů byl šílený. Podél celé skály se táhl had lidí. Pokud byste chtěli schody vyběhnout rychleji, nejspíše jste bez šance. Fotku fronty vidíte níže.


Dopolední fronta turistů

Vstupné pro turisty je 30 dolarů, pro místní je vstup několikanásobně nižší.

A proč jsme tedy byli o 50 dolarů lehčí? Můj táta před dvaceti lety utrpěl úraz, má sešroubovanou páteř a špatně chodí. I přesto chtěl na Sigiriyu vylézt. Hned na začátku schodů postávalo pár místních a jakmile viděli, že můj táta špatně chodí a bude mít problém vylézt až nahoru, okamžitě se ho ujali.


Střídali se a mého tátu „tlačili do schodů“. Já to zjistila až v polovině cesty, kdy jsem se otočila a hledala, kde jsou rodiče. Protože jsme se ale s rodiči domluvili, že se sejdeme až nahoře, běžet dolů po schodech se mi opravdu už nechtělo.


S přítelem jsme dorazili na vrchol a čekali na rodiče.


Hurááá, táta přichází i se svou ochrankou :-D. A já už čuchám problém...


Bylo mi totiž jasný, že si s námi nejdou pokecat o tom, jak se nám tady líbí...


Táta a jeho místní ochranka

Když táta dorazil nahoru, samozřejmě po něm chtěli peníze. Už si přesně nepamatuji částku, ale myslím si, že to bylo 100 dolarů (5 chlapů - 20 dolarů pro každého).


Tak to ne," říkám tátovi. Sice vím, že byl rád, že je nahoře, ale 100 dolarů je moc!


Řekla jsem jim, že tolik nedostanou, že moc dobře vím, kolik co na Srí Lance stojí, a že s tímhle rozhodně neuspějí. Čím více jsem odporovala, tím více byli nepříjemnější. Možná jsem i trochu zvyšovala hlas, protože se kolem nás pozastavovali další turisté a koukali, co to tady jako děláme?Dohadování o ceně

Když už jsme byli na 50 dolarech, táta řekl, že jim to dá. Já bych ve smlouvání ještě pokračovala, ale táta už nechtěl. Byl rád, že je nahoře a věděl, že by to bez nich nevyšlápl. Dostali od táty 50 dolarů a byli spokojeni. Ještě aby ne, když vím, že nás s tou cenou pěkně vypekli. Když jsem u auta popsala situaci našemu místnímu průvodci, smál se a řekl nám, že jsme jim měli dát maximálně 10 dolarů, pro všechny dohromady!!!


Takže místní pánové měli díky štědrým Čechům už v 9 ráno vyděláno a mohli jít v klidu domů :-D.


Cestou dolů jsem si ještě všimla, že místní pomáhali i silnějším lidem, kteří měli do schodů problém.

Závěrem bych chtěla říci, že celá tato vzniklá situace byla naše chyba. Cenu jsme si měli domluvit hned dole a nediskutovat o ní až nahoře. Ponaučení pro příště...


Takže až se vydáte na Lví skálu, nezapomeňte, maximálně 10 dolarů pro ochotné pány u schodů!!!


P.S. My měli svého průvodce domluveného předem. Dnes vám mohu doporučit i kolegyni, se kterou vyjde Srí Lanka levně.My všichni na vrcholu Lví skály.

210 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page