top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLenka Bartáková

JORDÁNSKO - současná situace a jak to vypadá s cestováním

Aktualizováno: 29. 11. 2020

Tento článek mi pomohl vytvořit klučina, který v prosinci 2018 odjel na Nový Zéland, kde až do letošního února pracoval a cestoval, a při tom dostal nápad, že se domů do ČR vrátí po zemi :-).


Plán byl takový, že z Nového Zélandu přeletí do Melbourne, přesune se přes centrální Austrálii na sever do Darwinu a odtud odletí do Singapore (tyto 2 přelety byly pro uskutečnění plánu nezbytné).


Ze Singapore se po zemi přesune přes Malajsii, Thajsko, Laos a Čínu do Ruska, a poté Transibiřskou magistrálou do Moskvy a odtud už "nějak" do Prahy :-).


Plán se mu podařilo zrealizovat do Singapore, kde ho už bohužel dostihla "koronavirová krize" a musel se rozhodnout, co dál. Protože se začaly uzavírat letiště a rušit lety, přesunul se do Kuala Lumpur odkud se snažil koupit letenky do Čech. Podařilo se mu sehnat letenky do Ammánu (Jordánska) s tím, že z Ammánu poletí s Ryanairem do Čech. Bohužel ale zůstal v Jordánsku.


Pokud všechno klapne, tento týden v neděli (3.5.2020) odletí repatriačním letem do Zurichu, kde ho vyzvedne kamarád a doveze do ČR :-).


UPDATE: UŽ JE V ČECHÁCH :-)


Kdybyste tohoto týpka chtěli sledovat na FB, tady je jeho stránka.Zaide, vím, že se momentálně zdržuješ v Jordánsku, jaká je teď u vás situace? Jaká máte v zemi opatření?


Opatření tu jsou opravdu tvrdá. Už když jsem přiletěl do Jordánska, okamžitě mě dali do 2týdenní karantény (na hotelu), a poté jsem ještě další dva týdny strávil v domácí karanténě na bytě.

Všechno kromě obchodů a lékáren je tu zavřené a lidé se mohou venku pohybovat jen za účelem nákupů.


Zakázaný je také silniční provoz a jezdit autem tu mohou jen ti, kteří dostali speciální povolení (např. u mého strýce v rodině toto povolení nedostal nikdo).


Chodí lidé do práce?


Do práce chodí jen ti, kteří musí (lékaři, policajti, hasiči, prodavačky,...) a ti také vlastní speciální povolení k silničnímu provozu. De facto všichni lidé na kancelářských pozicích pracují z domova na home office.


Chodí děti do školy?


Děti do školy nechodí, veškeré školy i univerzity jsou v zemi uzavřené.


Co obchody a služby, fungují nebo je skoro všechno zavřené?


Jak jsem říkal výše, otevřené jsou tu jen obchody a lékárny. Už před koronavirem tu byly poměrně hodně rozšířené donáškové služby, které tu fungují v mnohem větší míře než např. u nás v ČR.


Jakým způsobem se přímo tebe tato situace dotýká?


Mě se to dotklo opravdu hodně, protože já jsem v této zemi zavřený a jediné, na co čekám je, až se obnoví letový provoz, abych mohl zemi opustit. Teď tedy doufám v ten repatriační let :-).


Mohou občané Jordánska vycestovat ze země? Pokud ano, jak to funguje? Máte nějaké podmínky nebo omezení?


Žádné podmínky tu nejsou, protože země je kompletně uzavřena. Jordánci nesmí vycestovat a žádný turista nesmí přicestovat sem. Hranice i letiště jsou uzavřené a žádné linky momentálně nelétají.


Jak to vypadá s místními aerolinkami? Očekává se, že některé zkrachují?


No, to je asi hudba budoucnosti, ale osobně si myslím, že ne, že je místní vláda podpoří, protože na tom mají poměrně velký zájem.


Jak to vypadá v Jordánsku s ubytováním? Fungují hotely nebo je vše zavřené?


Hotely nefungují, protože se tu nesmí nikdo ubytovat. Správně by tu momentálně neměli být ani žádní cizinci. A pokud tu cizinci jsou, tak jsou nejspíše ubytováni v "range rooms", což je něco jako airbnb, které je tu levnější než hotely.


Pokud máte pro turisty zavřené hranice, mluví se už o nějaké době, kdy se země opět otevře turismu? (vím, že tady dost záleží na tom, jak budou své hranice otevírat ostatní země ve světě).


V dohledné době zatím není vůbec známo, kdy se hranice otevřou (informace jsou různé). Mě osobně to zajímá hodně, protože podle toho se bude odvíjet i zprovoznění letového provozu. Prý to nemá být dříve než v červnu, což je pro mě šokující informace, protože představa, že neklapne repatriační let a já tu budu dalších 5 týdnů...?


Jak to vidíš do budoucna s turismem v Jordánsku? Jak dlouho se bude země z této situace vzpamatovávat?


Do určité míry se vzpamatovávat bude, ale v Jordánsku je hlavní sezóna v létě, takže jestli by se hranice otevřely v červnu, turisté sem přijedou o něco později.


Samotné Jordánsko je na turismu docela dost závislé, takže jak jen to půjde, určitě své hranice otevře.


Osobně si ale myslím, že ze začátku to budou dost regulovat, ale to je pouze jen můj osobní názor a nikde se o tom veřejně nehovoří.149 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page