top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLenka Bartáková

Nevešli jste se do letadla? Jak na tom vydělat a na co máte nárok

Aktualizováno: 15. 9. 2021

Víte, co je overbooking neboli překnihování letu v letecké dopravě? Jednoduše řečeno - je to situace, kdy letecká společnost prodá více letenek, než je kapacita sedadel v letadle.


Možná to slyšíte poprvé v životě a říkáte si, že to není možné. Proč to letecké společnosti dělají? Dělají to proto, aby si zajistily maximální zisk z každého letu.


Dle statistik totiž existuje určité procento cestujících, kteří se k odletu nedostaví. Tím nemyslím, že se cestující ráno vzbudí a řekne si:


„Hmm, dneska letím na dovolenou, ale nikam se mi nechce, tak zůstanu doma.”


To asi ne. I když co já vím, třeba to tak někdo dělá… :-)


Jde ale především o cestující, kteří se nedostaví ze zdravotních důvodů, uvíznou někde v koloně, spletou si datum odletu, čas odletu,...


Dodnes si pamatuji, jak ke mně na letišti přišel manželský pár se slovy, že letí do Paříže, ale na obrazovce odletů žádnou Paříž nevidí. No, přišlo mi to divné, protože jako zaměstnanec letiště po určité době přesně víte, co a v kolik kam létá. Rozhovor probíhal následovně:


Manžel: „Naše letadlo letí v 9:30.“

Já: „Žádná Paříž ale v 9:30 neletí.“

Manželka: „To není možné, my si ale tenhle let koupili.”

Já: „Můžete mi, prosím Vás, ukázat Vaši letenku?”

Manželka: „Jistě, koukejte, tady to je.”

Já: „Velice mě to mrzí, ale 9:30 je čas příletu v Paříži, ne čas odletu z Prahy. Vaše letadlo před 30 minutami odletělo.”

Manžel: „Výborně drahá, takže letíme do …”


Pán vypadal, že manželku v nejbližší době vystřelí na Mars :-D.


Vysvětlila jsem jim, že musejí kontaktovat aerolinku, která jim nabídne pozdější let do Paříže, pokud tam jsou ještě volná místa. Dle zakoupeného tarifu se bude odvíjet cena nové letenky.


No, nevím jak to s nimi dopadlo. Jen doufám, že nakonec odletěli, finančně je to nezruinovalo a užili si prodloužený víkend v Paříži bez cestovky.


Příkladem je níže má letenka do Paříže. Vidíte, že ty časy jsou hned pod sebou, paní se bohužel spletla a řídila se tím druhým časem.


Moje letenka do Paříže - vidíte, že čas odletu a příletu jsou hned pod sebou

Ale zpět k overbookingu. Tihle manželé tedy spadají do těch výše zmíněných statistik, kdy se určité procento cestujících nedostaví k odletu.


NO JO, CO KDYŽ ALE PŘIJDOU VŠICHNI? POKUD NENÍ PRODANÝCH VÍCE LETENEK, NEŽ JE SEDADEL V LETADLE, TAK JE TO JEDNO, ODLETÍ VŠICHNI.


POKUD ALE NAPŘÍKLAD LETECKÁ SPOLEČNOST PRODÁ 182 LETENEK, DORAZÍ VŠECH 182 CESTUJÍCÍCH, ALE SEDADEL JE JEN 180, JE ZCELA LOGICKÉ, ŽE TI DVA CESTUJÍCÍ NAVÍC ASI NIKOMU NA KLÍNĚ SEDĚT NEBUDOU.


V tuto chvíli se zaměstnanci snaží nalézt 2 dobrovolníky, kteří se svého místa vzdají a do letadla nenastoupí.


Pokud k vám přistoupí zaměstnanci se slovy, že let je překnihovaný nebo flight is overbooked, nastražte uši, můžete na tom vydělat :-)!


Jakmile se vzdáte svého místa, letecká společnost vám musí zajistit:

  • nové nejbližší spojení do vaší cílové destinace

  • občerstvení

  • hotel, pokud čekáte na nový let do druhého dne

  • finanční kompenzaci


Společnost vám nabídne nejbližší možné spojení do cílové destinace (třeba i s přestupem). Do cíle tak můžete dorazit s několikahodinovým zpožděním.


Pokud půjde jen o několikahodinové zpoždění, musí vám zajistit občerstvení. Většinou cestujícím vystaví vouchery, které se pak dají uplatnit v letištních fast foodech/restauracích.


V případě, že na nový let budete čekat do druhého dne, musí vám zajistit ubytování. Nebojte se, do žádného hostelu vás nešoupnou :-). Většinou jde o "lepší" hotely, které byste si třeba vy sami, kvůli vyšší ceně ani nevybrali. Na jejich náklady vás dopraví do hotelu, kde máte zajištěné i jídlo. Může se stát, že vám nabídnou i výlet po městě. Druhý den vás zase dopraví z hotelu na letiště.


Výše finanční kompenzace (250-600 EUR) se odvíjí dle vzdálenosti cílové destinace. Jednoduše řečeno, čím delší let, tím větší kompenzace. Takže pokud poletíte z Prahy do Paříže, podle uletěných mil máte nárok na 250 EUR. Pokud poletíte z Prahy do Soulu, budete mít nárok na 600 EUR. Zde se nezohledňuje, kolik jste za letenku zaplatili.


Důležitá informace: výše uvedené finanční kompenzace se vztahují na lety z/do EU a týká se evropských aerolinek. Podrobné informace si ho můžete přečíst zde.


Moje zkušenost z praxe byla taková, že jsem vždy nějaké dobrovolníky našla. Vím, že cestující, kteří letí na obchodní jednání, vám na toto nepřistoupí. Ale cestující, kteří letí na dovolenou nebo se z dovolené vrací, jsou v tomto směru shovívavější. Po nabídnutí finanční kompenzace se vždy nějaký dobrovolník našel.


Jsou ale situace, kdy se žádný dobrovolník nenajde. Pak záleží na letecké společnosti, jak se k vyřešení tohoto problému postaví. Např. vyřadí z přepravy cestujícího, který dorazí jako poslední. Jako odstrašující, vnímám případ z roku 2017, kdy zaměstnanci United Airlines dosti otřesným způsobem vyvedli cestujícího z paluby letadla.


Pokud budete overbooking někdy řešit a nedopadne to podle vašich představ, můžete se obrátit na Úřad pro civilní letectví a vyplnit zde formulář stížností (formulář odeslat až po přečtení jejich podmínek).


SHRNUTÍ A TIPY NA ZÁVĚR:


Letecké společnosti stále prodávají více letenek, než je míst v letadle.


Pokud se ocitnete v situaci, kdy je váš let překnihovaný, záleží jen na vás, zda budete dobrovolníkem, který se vzdá svého místa.


Pokud vám změna letu zásadním způsobem nenaruší dovolenou, popř. návrat z dovolené, vůbec bych se toho nebála a šla do toho :-). Finanční kompenzace může pokrýt cenu letenky a vy tak výrazně ušetříte na celé dovolené.


Můžete si užít hotel se všemi výhodami a podniknout i výlet, na který byste se nevydali, protože byste už dávno seděli v letadle na cestě domů.


Pečlivě si uschovejte všechny dokumenty, které obdržíte od aerolinek.Tak hezké cestování a nebojte se OVERBOOKINGU :-).

466 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page