top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLenka Bartáková

NOVÝ ZÉLAND - současná situace a jak to vypadá s cestováním

Protože je zdraví vždy na první místě a pravděpodobně se delší dobu nikam nepodíváme, nemá smysl vám tady psát svá cestovatelská moudra.


A tak jsem kontaktovala pár svých známých, kteří dlouhodobě žijí, pracují nebo studují mimo ČR, aby mi popsali současnou situaci u nich v zemi.


Záměrně jsem vybrala země, o kterých se u nás moc nemluví (Nový Zéland, Jordánsko, Filipíny, Portugalsko a Srí Lanka).


Dnes vám přináším rozhovor s Vaškem, který je momentálně na Novém Zélandu.


Vašku, vím, že se momentálně zdržuješ na Novém Zélandu, jaká je teď u vás situace? Jaká máte v zemi opatření?

Od 11.března 2019 se pohybuji na Novém Zélandu a ani blížící se konec mých working holiday víz a nastalá situace, mi nedali záminku vracet se do ČR. Především díky šťastnému načasování mých plánů. Aktuálně máme 20. dubna 2020 a vkročili jsme do 4. týdne celostátní karantény, tzv. "Alert Level 4". Je to nejvyšší možný stupeň, který vláda stanovila v boji proti šíření epidemie.


Jelikož vláda nechtěla nic riskovat, byla změna z mírně omezeného režimu do plného omezení, velmi rychlá.


Level 4 začal platit 26. března a měl by být v platnosti do 27. dubna. Od 28. dubna přejde země do level 3, kdy začnou fungovat bezkontaktní odvětví a bude povoleno cestovat v místě bydliště.


Vypadá to, že situace je pod kontrolou, posledních několik dní přibývá případů jen pomálu. Tak uvidíme...

Chodí lidé do práce? Alert level 4 je navržen tak, aby lidé zůstali doma. Uzavřel téměř vše, s výjimkou potravinářského průmyslu (obchody, zásobování obchodů, místní produkci,...), lékáren, bank a benzínek. Asi bude i pár dalších výjimek (např. servisní služby v případě poruch).

Pokud to jde, lidé mají pracovat z domova. Pokud je jejich podnik uzavřen, nebo jsou v rizikové skupině a chtějí zůstat v bezpečí domova, mají nárok na státní podporu.

Můžeš více specifikovat fungování obchodů a služeb?


Supermarkety fungují v omezeném režimu, ale např. bottle shop (prodejna alkoholu), k velké nelibosti místních nefunguje. Stejně tak jsou uzavřené veškeré restaurace a fast foody.

V případě poruchy v domácnosti si můžete zavolat řemeslníka, otázkou je, zda-li bude ochoten pracovat.


Autoservisy jsou zavřené, vláda ovšem udělala výjimku a pakliže někomu končí "technická", může nadále užívat auto, které ovšem nesmí mít výraznou závadu.


Chodí děti do školy? Školy byly uzavřeny už v prvotních fázích epidemie, tuším někdy v polovině března. Jakým způsobem se přímo Tebe tato situace dotýká? Mě osobně se situace dotýká minimálně. Na začátku března jsem měl menší potíže při vyřizování zpětného letu mojí mamky do ČR. Byla tu na "dovolené" a den před odletem jí zrušili let do Prahy. Vše ale dobře dopadlo. S pomocí ministerstva a hasičů se nakonec dostala z Frankfurtu domů.

Co se týká nás, já a moje přítelkyně pracujeme od poloviny března (týden před uzavírkou) ve skleníku s okurkami, takže náš provoz běží i nadále.

Díky této situaci dostali všichni lidé s dočasnými vízy automatické prodloužení víz do září, což mně osobně přidalo další 3,5 měsíce v této krásné zemi.

Žijeme v campervanu (upravené dodávce) a můžeme parkovat přímo vedle skleníku a využívat jeho sociální zařízení, takže omezení nás moc nelimitují.

Samozřejmě v den volna by si člověk rád vyrazil na 20 minut vzdálenou pláž, to ale není aktuálně možné, protože procházky jsou povolené jen v místě bydliště. Držíme se tedy místního hesla "stay home, save lives".


Fungují v zemi letiště nebo jsou uzavřena? Pokud ano, které linky např. létají?


Letadla létají, ale jednoznačně jde o odlety cizinců a přílety Novozélanďanů. Probíhá i několik vnitrostátních letů, které jsou povoleny pouze lidem cestujícím kvůli zaměstnání a cizincům, kteří se potřebují přepravit z důvodu navazujícího odletu domů.


Jak to vypadá s místními aerolinkami? Očekává se, že některé zkrachují? Air new Zealand jsou místní aerolinky, které létají do celého světa a operují i vnitrostátní lety. Všiml jsem si článku, že budou propouštět zaměstnance, ale o krach určitě nepůjde. Vnitrostátní lety operuje také nízkonákladová Jetstar (myslím, že působí i v Austrálii). Ani o jejich krachu zatím nekolují žádné zprávy.


Mohou občané Nového Zélandu vycestovat ze země? Pokud ano, jak to funguje? V současné době je povoleno cestovat v zemi pouze za účelem nákupu potravin, cestě k lékaři a za prací. Výjimky měli/mají lidé, kteří se potřebují dostat na letiště kvůli repatriačním letům. Myslím si, že občanům Nového Zélandu není povoleno odlétat ze země. Povolené jsou odlety cizinců zpět do jejich domovských zemí.

Podle toho, co říkáš, předpokládám, že žádný turista se teď na Nový Zéland nedostane?

V současné době podle mě neexistuje šance, že by mohl nějaký turista přiletět, protože je země uzavřena. Pakliže přiletí občan Nového Zélandu, musí do povinné 14denní karantény.


Jak to vypadá na Novém Zélandu s ubytováním? Fungují hotely nebo je všechno zavřené? Ti, co žijí v obytných dodávkách byli nuceni se ubytovat v hotelech, hostelech, protože došlo k uzavření všech veřejných kempů a WC.

Nicméně mnoho turistů mělo problém sehnat narychlo ubytování v době, kdy se zakázal pohyb a museli vrátit vypůjčené karavany a obytná auta. Někteří místní obyvatelé je považovali za velké riziko.

Mluví se už o "nějaké" době, kdy se země opět otevře turismu? (Vím, že tady dost záleží na tom, jak budou své hranice otevírat ostatní země ve světě). O otevření hranic se moc nemluví. Nicméně při dotazech na premiérku už padla zmínka i o 12-18 měsících. Samozřejmě v závislosti na případném objevení vakcíny. Jak to vidíš do budoucna s turismem na Novém Zélandu? Jak dlouho se bude země z této situace vzpamatovávat? Turismus je pro Zéland obrovský přínos peněz. Země je na tento typ příjmu dost nastavená a bude se snažit otevřít turistům, jak jen to půjde.


Nyní nastává zimní období, což trochu nahrává situaci. Řekl bych, že minimálně po tuto dobu (asi do září) se vůbec nebude řešit otevření hranic pro turisty.

Na druhou stranu je tu ale také pomocná pracovní síla, která na Zéland přijíždí. Spousta lidí sem přijíždí díky working holiday vízům nebo na jiná pracovní víza (pacifické země) a pomáhá tak Zélandu v jeho produkci, z čehož plynou další peníze do rozpočtu. Pakliže lidé dostanou možnost opět cestovat a Zéland otevře hranice, nic nebude bránit rozběhnutí turistického ruchu. Zéland má turistickou infrastrukturu dobře postavenou a v každém koutu země má co nabídnout. Lidé si sem rychle najdou cestu :-).


94 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page