top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLenka Bartáková

PORTUGALSKO - současná situace a jak to vypadá s cestováním

Aktualizováno: 28. 4. 2020

Vyzpovídala jsem holčinu, která dlouhodobě žije v Madridu, ale před vypuknutím epidemie v Evropě se s přítelem přesunuli do Portugalska, kde žijí jeho rodiče.


Týno, vím, že se momentálně zdržuješ v Portugalsku, jaká je teď u vás situace? Jaká máte v zemi opatření?

Všechno je tu zavřené kromě supermarketů a lékáren. Lidé mají být doma a je vidět, že to lidé respektují, protože ulice a silnice jsou "liduprázdné". Je ale pravda, že to není tak kontrolované jako třeba ve Španělsku, kde jsou za porušení vysoké pokuty. Tady v Portugalsku dostaneš pokutu, pokud ti policie řekne ať jdeš domu, a ty neuposlechneš. V Lisabonu kontroluji nejvíc hlavně kolem pláží.


Roušky tu povinné nejsou, ale někteří lidé je nosí. Během Velikonoc se nesmělo vyjíždět z kraje své rezidence, protože chtěli zabránit tomu, aby se rodiny navštěvovaly.


Chodí lidé do práce?


Lidé z kanceláří pracují z domova na home office. Kdo nemůže pracovat z domova, tak do zaměstnání chodí. Např. továrny mohou zažádat stát o pomoc, a díky tomu doplácí platy svým zaměstnancům.


Z vlastni zkušenosti - mého přítele rodiče mají továrnu na textil s 20 zaměstnanci. Momentálně je tam mají na poloviční úvazek, protože pro ně nemají dostatek práce (klienti teď neodebírají a navíc nemají dostatek materiálu). Proto platí svým zaměstnancům jen část platu a zbytek doplácí stát.


Chodí děti do školy?


Ne, od 16.3. děti nechodí do školy. Mluví se tu o tom, jak se díky technologiím mohou děti učit z domova, ale mluví se také o dětech, které počítač nemají nebo teď mají nezaměstnané rodiče, kteří si nemohou dovolit koupit nový nebo počítač potřebují pro svoji práci, a nemohou ho tak půjčovat svému dítěti pro výuku. Je pravda, že dneska si neumíme představit, že někdo doma nemá počítač, ale v chudších rodinách je tohle problém.


Jinak i ve Španělsku se čím dál více mluví o dětech, které jsou už přes měsíc zavřené doma a nikam nesmí (teď už smí na vycházky). Už jsem slyšela pár rodičů říkat, jak se řeší jen starší lidé, ale stát úplně zapomněl na děti.


Co obchody a služby, fungují nebo je skoro všechno zavřené?


Otevřené jsou jen supermarkety a lékárny. Před supermarkety jsou fronty. Lidé tu dodržují 2m rozestupy, a dovnitř pouští jen omezený počet lidí. Některé supermarkety dezinfikují každý vozík.


Pošta má otevřeno méně hodin denně, oproti běžné otevírací době.


Jakým způsobem se přímo tebe tato situace dotýká?


Mám štěstí, že moje firma je zvyklá, že občas pracujeme z domova, takže nás se to zas tak moc netýká a meetingy máme přes Skype.


Byla jsem v Madridu ten týden, co se zavřely školy a všechny nás poslali pracovat domů na home office.


Postupně to ale začalo být ve Španělsku špatné, protože nemocnice byly přeplněné a hotely musely nabízet svá lůžka pro nemocnice. Poté ohlásili, že bude ve Španělsku totální karanténa (zákaz vycházení). Než to začalo, odjeli jsme s přítelem do Portugalska k jeho rodičům, kde to v té době bylo asi jako v ČR, a teprve tady začínali se všemi opatřeními.


Mohou občané Portugalska vycestovat ze země? Pokud ano, jak to funguje? Máte nějaké podmínky nebo omezení?


Nesmí vycestovat, letiště jsou v podstatě zavřené až na některé lety. Hranice se Španělskem se uzavřely 15.3 a osobně si myslím, že je měli uzavřít mnohem dříve. Hodně případů se sem dostalo kvůli business výletům ve Španělsku.


Fungují ve vaší zemi letiště nebo jsou zavřena? Pokud ano, které linky např. létají?


Nevím, které linky létají z Lisabonu, ale koukala jsem, že do 4.5. létá TAP jen na Madeiru a Azorské ostrovy. Od 5.5. - 17.5. mají TAP ještě v plánu 2x týdně Paříž a Londýn.


Koukala jsem, že pokud bych se dneska chtěla dostat z Madridu do ČR, musela bych letět do Frankfurtu, a odtud autobusem domů + mít potvrzení od české ambasády v Madridu, že jedu domů, aby mě Němci pustili. Takže z Madridu žádné přímé linky do ČR nelétají, z čehož usuzuji, že to bude podobné z Portugalska.


Jak to vypadá s místními aerolinkami? Očekává se, že některé zkrachují?


Místní aerolinka TAP zatím o ničem takovém nemluví. Myslím si, že to nehrozí, protože je to nejužívanější aerolinka a v podstatě jediná portugalská, ale problémy bude mít určitě.


Jak to vypadá v Portugalsku s ubytováním? Fungují hotely nebo je vše zavřené?


Všechno je zavřené. V Algarve na jihu Portugalska kvůli tomu budou mít ekonomické problémy, protože tato část země žije z turismu. Navíc se očekává, že turismus se letos naplno nerozjede.


Může k vám teď přicestovat turista? Pokud ano, co ho po příletu čeká? Karanténa?


Do 14.5. jsou hranice zavřené a může se sem létat jen ze Schengenského prostoru nebo ze zemí, kde sídlí mnoho Portugalců. Pokud se sem turista dostane, musí na 2 týdny do karantény.


Pokud máte pro turisty zavřené hranice, mluví se už o nějaké době, kdy se země opět otevře turismu? (vím, že tady dost záleží na tom, jak budou své hranice otevírat ostatní země ve světě).


Zatím se o tom vůbec nemluví, spíše se mluví o tom, jak to bude s otevíráním sektorů. Zatím tady žádný plán, jako máte vy v ČR, není. Takže o cestování se zatím moc nemluví.


Jak to vidíš do budoucna s turismem v Portugalsku? Jak dlouho se bude země z této situace vzpamatovávat?


Já si myslím, že letos v létě to bude špatné, protože na jih jezdí hlavně Španělé, Francouzi a Britové, a tyhle země jsou jedny z nejpostiženějších. Také Lisabon je v posledních letech hodně turisticky populárni město, ale ani tady se letos nečeká velký nával turistů.


Na druhou stranu, Portugalsko není tak moc postižené koronavirem, a může se stát, že to bude jeden z mála států, kam se bude dát cestovat, ale kdo ví...


Máš k dispozici nějaké fotky, které ukazují Portugalsko PŘED a PO koronaviru (plná VS poloprázdná města, pláže, turistická místa)?


Já osobně ne, ale něco málo jsem našla:

https://www.wort.lu/pt/portugal/fotos-porto-e-lisboa-duas-cidades-quase-desertas-devido-ao-coronav-rus-5e6f6116da2cc1784e358d08


Ale celkem “vtipné” byly pláže během prvních dnů koronaviru, kdy lidé odjížděli třeba z Madridu na jih, kde mají rodiny, domy atd, a všichni šli na pláže, které byly totálně přeplněné. Z tohoto důvodu se začal koronavirus šířit třeba na jihu Španělsku. Myslím si, že nás měli dát to karantény tak o týden dříve.


To samé v Portugalsku. Nebylo to to nejchytřejší a lidé to ještě nebrali tak vážně.


148 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page