top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraLenka Bartáková

Předejděte ztrátě zavazadla

Aktualizováno: 15. 9. 2021

Létáte často letadlem a máte obavu, že se vám zavazadlo ztratí a vy tak přijdete o všechny věci?


Víte, jak si správně zavazadlo označit? Možná si říkáte, co to tady chci popisovat za zbytečnou věc. To je přeci jasný jak facka :-).


Ať už letím s cestovkou, či bez cestovky, doma nebo na letišti si na zavazadlo před odletem na dovolenou připevním visačku, na kterou uvedu své jméno, adresu, telefon a popř. i email.


Visačka (červený rámeček) + zavazadlový štítek (modrý rámeček)

A je to!

No jo, jenže my zkušení víme, že to není jen tak…

Během studií jsem pracovala na letišti na oddělení reklamací zavazadel, kde jsme denně řešili zpožděná nebo ztracená zavazadla.

Nechci vás děsit, ale občas se zavazadla ztrácejí. S tím prostě nic neuděláte.

Proto vám zde napíšu jednoduchý tip, jak minimalizovat ztrátu svého zavazadla.

Po mých zkušenostech vám doporučuji, abyste si kromě té výše zmíněné visačky s vašim jménem a adresou, kterou máte na zavazadle, vložili do vašeho zavazadla A4 papír, kde všechny tyto informace uvedete ještě jednou.

Já to dělám tak, že nahoru svých zabalených věcích v kufru položím papír, kde znovu napíšu své jméno, adresu, telefon a email.


A4 papír v zavazadle s údaji o vás

Ptáte se proč?

Když se visačka s vašim jménem utrhne nebo ztratí a zavazadlo je bez jakéhokoli označení, tím myslím i bez zavazadlového štítku (baggage tag), který vám na zavazadlo při odbavení nalepí zaměstnanci, je to celkem problém.

V tu chvíli mají před sebou zaměstnanci reklamací zavazadlo, o kterém nic neví. Nevědí odkud a kam zavazadlo „letí“. Po určité době toto neoznačené zavazadlo otevřou a začnou s identifikací věcí, díky kterým se pokusí dohledat majitele zavazadla. Vždy se snaží v zavazadle najít něco "zvláštního" (např. značku parfému, knihu, zajímavou věc,...), kterou zadají do mezinárodního systému a očekávají, že cestující, kterému toto zavazadlo chybí, vyjmenoval tyto zvláštní věci zaměstnancům (zde jen pro upřesnění dodávám, že tyto věci se od cestujícího vyžadují až po určité době, kdy se zavazadlo nedaří dohledat. Nikdo se vás na "zvláštní" věci nebude ptát hned po sepsání protokolu o chybějícím zavazadle). Následně se pokusí dohledat majitele zavazadla. A když už jsme u těch zvláštních věcí, tak upřímně - džíny, černý svetr a bílé tričko má v kufru každý druhý cestující. To nejsou moc zajímavé věci, díky kterým se lehce identifikuje ztracené zavazadlo... :-).

Takže až příště někam poletíte, nezapomeňte si do zavazadla vložit o jeden A4 papír více, ať nemusíte ve své hlavě pátrat po "zvláštních" věcech... :-).


272 zobrazení
bottom of page